петак, 31. јул 2015.

ZAPOSLENI DISKRIMINISANI PREDLOŽENIM ZAKONOM


Predstavnici samostalnih sindikata javnog sektora smatraju da se predloženim zakonom o maksimalnom broju zaposlenih u javnom sektoru zaposleni stavljaju u diskriminišući i u nepovoljniji položaj u odnosu na zaposlene u preduzećima u restrukturiranju, rečeno je danas na konferenciji za novinare. Sindikati se ne slažu ni sa time što se donosi po hitnom postupku, bez prethodno datog mišljenja Socijalno-ekonomskog saveta i stava sindikata. 

Predsednik Sindikata zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Zoran Savić takođe je ponovio da u Srbiji ne postoji pravi socijalni dijalog i da se usvajaju zakoni koji nisu bili razmatrani na SES-u. On je kazao da se zakon donosi na brzinu, u vreme godišnjih odmora, bez mišljenja sindikata, kao i što su iz njega izuzeta javna preduzeća. 
Savić smatra da je zakon trebalo ponudi stimulativne uslove za one koji odlaze sa radnog mesta, a da je on destimulativan i u pogledu visina otpremnina, kao i uslova i granice za penzionisanje. Savić je naveo primer sektora zdravstva, ističući da sistemu nedostaje 13.000 radnika da bi mogao da funkcioniše kako treba. On je kazao da predstoji otpuštanje oko 800 zaposlenih u stomatologiji u domovima zdravlja dodajući da će to takođe ostaviti posledice na zdravlje ljudi. "Bićemo bezuba nacija, to je dobro za njih, bezubi ne mogu da vas ujedu to je bezbolnije za vlast", rekao je Savić. 

Kako je na konferenciji rekao predsednik Sindikata zaposlenih u komunalno-stambenoj delatnosti Milan Grujić, predloženi zakon je izuzetno diskriminatorski, kao i kada je u pitanju visina otpremnima i u pogledu prava koje zaposleni ima zbog prevremenog odlaska iz radnog odnosa. "Posebno nas brine što je ovo izuzetno pogodno tlo za sprovođenje samovolje, pre svega u supstitucije, odnosno zamene jednih političkih kadrova drugim, jer je cela definicija zakona takva da omogućuje političkim nosiocima vlasti da bez ikakve smetnje jedan radnik bude zamenjen s drugim, odnosno s pripadnicima svoje političke opcije, istomišljenika", rekao je Grujić. On je kazao da tom sindikatu posebno smeta što su zakonom obuhvaćeni i zaposleni u komunalnoj delatnosti. "Mi nismo budžetski korisnici i po nijednom osnovu nismo mogli da budemo svrstani u ovaj zakon i da budemo tretirani kao svi ostali službenici", rekao je Grujić. On je naveo da evidencije sindikata pokazuju da u javnom sektoru radi više od 500.000 ljudi, a da samo u preduzećima u kojima je osnivač država i lokalnim samoupravama radi 200.000 ljudi. 

Predsednica Sindikata pravosuđa Slađanka Milošević ukazala je da je u pravosuđu već dva puta do sada smanjen broj zaposlenih i da se još uvek nisu oporavili od "nakaradne reforme pravosuđa" te da bi zato zaposleni u toj oblasti trebalo da budu izuzeti od racionalizacije. Kako je kazala, "to će dovesti do još veće zatrpanosti sudova, a smanjenjem broja onih koji primaju platu od oko 25.000 dinara, ništa se neće postići". Ona je ukazala da je proverom sajta Agencije za borbu protiv korupcije ustanovila da se broj funkcionera povećava, i da ih je za desetak dana bilo više za stotinu, odnosno ukupno neaktivnih je 45.649, a pre desetak dana stajao je podatak od 45.551. Broj aktivnih funkcionera, kako je kazala, je oko 30.000, dodajući da je to skoro 10 odsto od ukupnog broja zaposlenih u Srbiji. "Svi oni imaju svoju sekretaricu, vozača, zamenika i smanjivanjem njihovog broja građani neće osetiti posledice nego nekih čiji je rad merljiv", rekla je Milošević. 

Sindikati ukazuju da se zakonom predlaže se da zaposlenom u javnom sektoru za vreme primene ovog zakona prestaje radni odnos kada navrši godine života i staž osiguranja koji su propisani zakonom za odlazak u starosnu penziju, nezavisno od propisa kojima se uređuje njegov radno-pravni status. Takođe ukazuju da je vlada zaposlenima u preduzećima u restrukturiranju odobrila 200 evra po godini staža uz pravo na novčanu naknadu kod Nacionalne službe za zapošljavanje. Zaposlenima u javnom sektoru se ne odobrava navedeni iznos, uz zabranu prava na novčanu naknadu kod Nacionalne službe za zapošljavanje, navode predstavnici sindikata javnog sektora (zdravstva, komunalne delatnosti, državne uprave, pravosuđa, prosvete i kulture). Predstavnici tih sindikata naveli su da će odlučiti o daljim aktivnostima i da će koristiti sve vrste sindikalne borbe. 

Predsednica Samostalnog sindikata kulture Dragana Đordević kazala je da je kultura "statistička greška u budžetu Srbije" i da u tom sektoru nema viška već manjka zaposlenih. Ona je rekla da bi se veće uštede ostvarile kada bi se samo smanjile plate zaposlenih u nekim državnim agencijama koji imaju znatno veće plate, nego ako bi se otpustili svi zaposleni za koje se da procena da su višak u kulturi. Ona je podsetila da je 2006. godine izvršena racionalizacija u toj oblasti i tada je broj zaposlenih u kulturi bio 13.650.
Preuzeto sa sajta ZDRAVKO.

среда, 29. јул 2015.

VAŽNO OBAVEŠTENJE!


Sindikat zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Srbije obaveštava članstvo, sve zaposlene i celokupnu javnost da se u skupštinskoj proceduri nalazi DISKRIMINATORSKI Predlog Zakona o načinu određivanja maksimalnog broja zaposlenih u javnom sektoru. 

Navedenim zakonom predlaže se da zaposlenom u javnom sektoru za vreme primene ovog zakona prestaje radni odnos kada navrši godine života i staž osiguranja koji su propisani zakonom za odlazak u starosnu penziju, nezavisno od propisa kojima se uređuje njegov radno-pravni status. 
Dakle svim zaposlenim ŽENAMA PRESTAJE RADNI ODNOS SA NAVRŠENIH 60,5 GODINA I 15 GODINA STAŽA OSIGURANjA U 2015. GODINI ČIME SE NESUMLjIVO VRŠI DISKRIMINACIJA ZAPOSLENIH U ODNOSU NA POL, ukoliko se zaposlena i poslodavac drukčije ne sporazumeju. Da li će svi zaposleni imati isti tretman ili će prednost imati partijski kadrovi? 

Zaposleni u javnom sektoru su stavljeni u nepovoljniji položaj u odnosu na zaposlene u preduzećima u restrukturiranju
Vlada Republike Srbije je zaposlenima u preduzećima u restrukturiranju odobrila 200 evra po godini staža uz pravo na novčanu naknadu kod Nacionalne službe za zapošljavanje. 
Zaposlenima u javnom sektoru se ne odobrava navedeni iznos UZ ZABRANU PRAVA NA NOVČANU NAKNADU KOD NACIONALNE SLUŽBE ZA ZAPOŠLjAVANjE. 
Odredbama navedenog zakona, dobrovoljno izjašnjavanje zaposlenih za sporazumni raskid radnog odnosa svelo sa na domen teorije, jer su dati APSOLUTNO NEPRIHVATLjIVI USLOVI. 

Pitamo Vladu Republike Srbije:
  • Zašto se i ovaj zakon kao i većina drugih donosi po hitnom postupku bez predhodno datog mišljenja Socijalno-ekonomskog saveta??? 
  • Da li su zaposleni u javnom sektoru građani drugog reda? 
  • Hoće li već jednom prestati diskriminacija zaposlenih??? 
Sindikat je apsolutno protiv svakog vida diskriminacije i donošenja ovako bitnih zakona bez predhodno sprovedenog socijalnog dijaloga. 
Zbog svega navedenog je za naš Sindikat ovakav predlog zakona apsolutno neprihvatljiv!!!

четвртак, 16. јул 2015.

NAJNOVIJE


Obaveštavamo Vas da je 13.07.2015. godine u Ministarstvu zdravlja održan sastanak kojem su prisustvovali predstavnici navedenog ministarstva i predstavnici reprezentativnih sindikata zaposlenih u zdravstvu. 

Na sastanku su razmatrani kriterijumi za utvrđivanje viška zaposlenih u stomatologiji. Reprezentativni sindikati su utvrdili predlog kriterijuma za utvrđivanje viška zaposlenih u stomatologiji: broj usluga, vrednost izvršenih usluga i dužina radnog staža. 

Zahtev Sindikata je da se sprovede nova anketa sa jasno iskazanim kriterijumima za dobrovoljni raskid radnog odnosa. Sindikati insistiraju da nakon dobrovoljnog izjašnjavanja zaposlenih, radni odnos prestane zaposlenima koji u kalendarskoj godini ispunjavaju ili kojima do ispunjavanja uslova za ostvarivanje prava na penziju nedostaje do dve godine. Ovi zaposleni bi uz otpremninu imali pravo na naknadu od Nacionalne službe za zapošljavanje sve do sticanja uslova za penziju. Sindikat je zahtevao da se zaposlenima ne može isplatiti manja otpremnina od 200 evra (u dinarskoj protivvrednosti) po godini staža osiguranja. 

Ministarstvo zdravlja će navedene zahteve Sindikata proslediti Ministarstvu finansija radi daljeg postupanja. Nakon dobijanja mišljenja od strane Ministarstva finansija, održaće se novi sastanak na kojem bi trebalo da se utvrdi konačan predlog kriterijuma. O terminu novog sastanka i svim detaljima vezano za ovo pitanje, bićete blagovremeno obavešteni.

Preuzmite obaveštenje.

субота, 11. јул 2015.

SASTANAK U MINISTARSTVU ZDRAVLJA


Obaveštavamo Vas da je 09.07.2015. godine u Ministarstvu zdravlja održan sastanak kome su prisustvovali predstavnici navedenog ministarstva i predstavnici reprezentativnih sindikata zaposlenih u zdravstvu. 
Na sastanku su razmatrani kriterijumi za utvrđivanje viška zaposlenih u stomatologiji. Predlog kriterijuma još uvek nije usaglašen. 
Nakon sastanka u Ministarstvu zdravlja, Republički odbor našeg Sindikata je utvrdio predlog kriterijuma za utvrđivanje viška zaposlenih u stomatologiji. 
Naš Sindikat će predlog kriterijuma za utvrđivanje viška zaposlenih u stomatologiji obrazložiti reprezentativnim sindikatima zaposlenih u zdravstvu. 
Po usaglašavanju stavova, takav predlog će biti poslat Ministrastvu zdravlja na dalje postupanje. 
Sindikat će insistirati da nakon dobrovoljnog izjašnjavanja na osnovu predhodno sprovedene ankete sa jasno iskazanim kriterijumima (iznos otpremnine, prava kod nacionalne službe za zapošljavanje, pravo na penziju.....), kriterijumi budu rezultat rada, dužina radnog staža i socijalni status. 
Pregovori se nastavljaju sledeće nedelje.

петак, 10. јул 2015.

OBAVEŠTENJE


Obaveštavamo članstvo i sve zaposlene u zdravstvu da je dana 02. jula 2015. godine u ”Službenom glasniku RS” broj 59/2015, objavljena Uredba o izmenama Uredbe o postupku za pribavljanje saglasnosti za novo zapošljavanje i dodatno radno angažovanje kod korisnika javnih sredstava. 

Od promena koje se uvode izdvojili bismo mogućnost da se podnese molba Komisiji za davanje saglasnosti za veći broj lica zaposlenih na određeno vreme zbog povećanog obima posla, lica angažovanih po osnovu ugovora o delu, ugovora o privremenim i povremenim poslovima, preko omladinske i studentske zadruge i lica angažovanih po drugim osnovama kod korisnika javnih sredstava, od onog broja zaposlenih koje su ustanove imale 1. marta 2014. godine. 

Napominjemo da je članom 4. Uredbe (odredbe izmene 22/2015 koje nisu integrisane u tekst) propisano da korisnici javnih sredstava koji su do dana stupanja na snagu ove uredbe dobili generalnu saglasnost Komisije iz člana 8. stav 2. Uredbe o postupku za pribavljanje saglasnosti za novo zapošljavanje i dodatno radno angažovanje kod korisnika javnih sredstava ("Službeni glasnik RS", br. 113/13, 21/14, 66/14 i 118/14 - u daljem tekstu: Uredba) dužni su da do 31. marta 2015. godine, preko nadležnog organa iz člana 5. st. 1. i 3. Uredbe, odnosno neposredno (član 5. stav 2. Uredbe) podnesu Komisiji plan usklađivanja broja zaposlenih na određeno vreme zbog povećanog obima posla, lica angažovanih po osnovu ugovora o delu, ugovora o privremenim i povremenim poslovima, preko omladinske i studentske zadruge i lica angažovanih po drugim osnovama, tako da ukupan broj ovih lica ne bude veći od 10% od ukupnog broja zaposlenih na neodređeno vreme kod tog korisnika, počev od 1. jula 2015. godine.

петак, 3. јул 2015.

JESENJA PUTOVANJA

11. "Dani medicinara" - Sevdah vikend
Sarajevo - Mostar - Trebinje - Dubrovnik - Andrićgrad
10 - 14. septembar 2015.
Program pogledajte OVDE.

12. "Dani medicinara" - Magični Krakow
22 - 26. oktobar 2015.
Program pogledajte OVDE.

Informacije i prijave u kancelariji Sindikata!

четвртак, 2. јул 2015.

SETOVI ZA BAZEN


Pošto je počela letnja sezona kupanja na otvorenom gradskom bazenu u prilici smo da članovima Sindikata obezbedimo setove za odrasle po ceni od 800,00 dinara (10 ulaznica).
Ukoliko ste zainteresovani, molimo Vas da se što pre prijavite u kancelariji Sindikata.

среда, 1. јул 2015.

LETNJA AKCIJA


Sindikat je u saradnji sa Aquaparkom Petroland obezbedio popuste za ovo leto svojim članovima i njihovim porodicama.
Zaposleni mogu ostvariti popust uz priloženu člansku kartu ili zdravstvenu knjižicu.

САСТАНАК У МИНИСТАРСТВУ ЗДРАВЉА


Обавештавамо Вас да је 30.06.2015. годинe у Министарству здравља одржан састанак коме су присуствовали испред наведеног министарства државни секретар проф. др Берислав Векић и шеф кабинета министра здравља Никола Пандрц и представници репрезентативних синдиката запослених у здравству. 
На састанку се разговарало о бројним отвореним питањима материјалног и радно-правног положаја запослених у здравству. 
Посебно се разговарало о: 
1) Стоматологији 
2) Рационализацији 
3) Платним групама 
4) Запосленима са Косова и Метохије који нису радно ангажовани 
5) Поштовању права утврђених ПКУ 

1) Поступак решавања статуса запослених у стоматологији је у току. Наредни састанак у Министарству здравља одржаће се у петак 3.јула 2015. године, до када треба да се утврди предлог критеријума за спровођење поступка рационализације. Синдикати су поново инсистирали на утврђивању критеријума и мерила за утврђивање вишка запослених и на спровођењу анкете о споразумном раскиду радног односа уз унапред утврђене критеријуме. 

2) Поновљен је став Министарства здравља да у здравству нема вишка запослених, о чему је Министарство за државну управу и локалну самоуправу више пута обавештено. Министар здравља је тражио сагласност за додатно запошљавање, у супротном би се по његовом мишљењу здравствени систем урушио. 

3) Прва радна верзија предлога Платних група за делатност здравства биће достављена репрезентативним синдикатима на мишљење у току наредне недеље. Наш Синдикат је поново инсистирао да се Платне групе примењују на све запослене у јавном сектору. 

4) У току је поступак решавања статуса запослених са Косова и Метохије који нису радно ангажовани. Очекује се да по овом питању Влада Републике Србије заузме став у току наредне две недеље. 

5) Још једном је инсистирано да се свим здравственим установама упути инструкција да се на јединствен начин врши обрачун плата, као и да се достави упозорење директорима здравствених установа да су у обавези да поштују права утврђених ПКУ. Разговарано је и о положају запослених у апотекарским установама, РХ центрима и приватизацији бања. 

Поступак решавања ових питања је у току. У току је поступак измене Закона о здравственом осигурању, као и Закона о здравственој заштити и утврђивање пакета здравствених услуга. 

О свим другим питањима о којима се разговарало, бићете накнадно информисани.
Преузето са сајта ЗДРАВКО.